מבצע ערבית

מבצע ערבית היה מבצע צבאי של צה”ל שנערך בליל 9-10 באפריל 1981, ובו פשטו לוחמי צה”ל, על בסיסי מחבלים בלבנון, במטרה הייתה לפגוע במחבלים ולהרוס תשתיות טרור.

בשנת 1981 התגבשה בצה”ל התפיסה כי הכרחי לשוב ולבצע פעולות יזומות בשטח לבנון על מנת להביא שקט ליישובי הצפון בפרט ולתושבי ישראל בכלל. הרמטכ”ל, רפאל איתן, הורה לאלוף פיקוד הצפון, אביגדור בן גל, להיערך לביצוע פשיטה כנגד יעדי מחבלים ברמת באל-נבטיה מעבר לנהר הליטני. הפעולה הוטלה על כוחות מחטיבת הצנחנים, עליה פיקד אל”ם יורם יאיר. בשל מספר רב של יעדים והצורך לקיים פיקוד ושליטה טובים בכוחות. במקביל הוטל על כוח סיירת גולני, בפיקוד גוני הרניק, להציב מארב בעיקול הציר המוביל מהכפר חבוש לנהר זהראני, כ-1.5 קילומטרים מערבית לכפר דיר-א-זהראני. מטרת המארב הייתה לפגוע ברכבים אשר שימשו את מחבלי אש”ף. הכוח מנה 32 לוחמים אשר נועדו להציב שלושה מארבים בקרבת הציר.

כוח סיירת גולני, בפיקוד הרניק, הוטס ליעדיו והיה ערוך במארב לרכבי המחבלים. לאחר כ-20 דקות הגיעו שני רכבי מחבלים. הכוח פתח עליהם באש והרג את יושביהם. לאחר מכן התפנה הכוח במסוקים לשטח ישראל.

כוח חטיבת הצנחנים הוטס במסוקי “יסעור” ונחת במרוחק מן היעד על מנת שלא להתגלות. לאחר צעידה בציר הררי תלול וקשה הגיעו הכוחות לפאתי היעדים. או אז התברר כי אחד הלוחמים נעדר. משדווח הדבר לרמטכ”ל, הורה הלה, כי משימת הכוח היחידה הינה לאתר את הלוחם החסר. בעוד עיקר הכוח נערך בהחבא לתקיפה, גובש כוח שיצא למצוא את הלוחם. רק לאחר שנמצא הלוחם כעבור זמן קצר אושר לכוחות להמשיך במשימת הפשיטה. צוות-הקרב מגדוד 890 תקף את יעדיו. בקרב שהתפתח נהרג אחד הלוחמים, יובל אפרתי.

הכוח בפיקוד שאול מופז, סגן מפקד חטיבת הצנחנים, פרס חסימות לבידוד אזור הפעולה וכן פשט על מספר יעדים שנתגלו כשוממים, משום שהמחבלים נמלטו מהם זמן קצר קודם לכן. צוות-הקרב מגדוד 202, בפיקוד עופר בן צבי, הגיע ליעדיו מבלי שנתגלה. הכוח הרס בונקר, בית אשר שימש את המחבלים ופוצץ בית נוסף שבו שהו שני מחבלים והרגם. כוח סיירת מטכ”ל, בפיקוד יעלון, תקף את אוהלי המחבלים, אולם יעד זה התברר כריק מאדם. הכוחות פונו מן השטח לישראל באמצעות מסוקים, וזאת על אף שהיה מצוי תחת הפגזה ארטילרית כל העת.

כוחות צה”ל הרגו מספר מחבלים, הרסו מספר בתים והשמידו שני טנקים, קני ארטילריה, ג’יפים שעליהם מקלעים כבדים ומצבורי תחמושת. לכוחות צה”ל היו הרוג ומספר פצועים.